maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Budowa domu a kwestie architektoniczne

Każda budowa domu wiąże się z koniecznością opracowania specjalnego planu architektonicznego, na podstawie którego będą przebiegały prace budowlane. Brak takiego planu jednoznacznie eliminuje możliwość postawienia budynku zgodnie z prawem i z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa. Każdy projekt musi być bowiem nie tylko opracowany przez profesjonalnego architekta, ale również zatwierdzony przez odpowiednią komórkę w urzędzie miasta lub gminy, do którego najpierw zgłasza się wniosek o pozwolenie na budowę.
Kwestie formalne związane z architektonicznym planem budynku nie są jednak wcale takie łatwe do załatwienia, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim dla laika, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z nieruchomościami i ze sferą budownictwa będą one całkowitą czarną magią, a wszelkie cyfry i wypisy nie będą kompletnie nic znaczyły, jeśli nie objaśni ich profesjonalista. Dlatego decydując się na budowę domu czy jakiegokolwiek innego budynku – firmowego, użytkowego – warto już na starcie dowiedzieć się co nieco o tym, jak czytać plany architektoniczne. Co prawda coraz częściej pojawiają się firmy budowlane, które oferują dokładne objaśnienie zapisów na planie i w projekcie, ale należą one do zdecydowanej mniejszości. W takim razie co należy zrobić, aby w ogóle taki plan swojego domu otrzymać, ile on kosztuje i gdzie najlepiej go zdobyć? Przede wszystkim w Polsce uprawnienia do tworzenia i projektowania planów architektonicznych mają wyłącznie doświadczeni i wykwalifikowaniu architekci. Żeby więc taki projekty uzyskać – zakupić go lub zamówić jako indywidualny – konieczne jest udanie się do odpowiedniego biura architektonicznego lub do architekta-freelancera. Koszt zakupu planu jest zaś różny w zależności od tego, jakiego budynku dotyczy i jak bardzo jest zaawansowany. Rozbieżności są niekiedy tak wielkie, że zaskakują niekiedy same osoby związane z branżą, bowiem wynoszą od kilkuset złotych za plan zwykłego budynku gospodarczego po kilkaset tysięcy za plan wielkiego budynku korporacyjnego.

Comments are closed.