kwiecień 2024
    P W Ś C P S N
    « sie    
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930  
    Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
    Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Budownictwo od kuchni – jak załatwiać formalności?

Jak pokazują najnowsze badania, Polacy nie chcą budować od podstaw domów, ponieważ… boją się związanych z tym formalności. O wiele prościej jest w końcu udać się do developera lub do agencji nieruchomości, przejrzeć otrzymane propozycje, dokonać wyboru, wpłacić pieniądze i od razu się wprowadzić. Jeśli zaś zamiast tego czeka nas wizja latania po bankach, szukania opcji kredytowych, wybierania firmy budowlanej i wykończeniowej oraz architekta budowlanego i dekoratora wnętrz – wybór jest chyba wyjątkowo prosty. Jednak okazuje się, że załatwianie formalności związanych z budową domu wcale nie musi być trudne i wymagające, nawet jeśli nie mamy na ten temat zielonego pojęcia.
Warto bowiem wiedzieć, że mimo panującej opinii o tym, że budowanie domów to przede wszystkim chodzenie po urzędach i załatwianie miliona zezwoleń, rzeczywistość jest nieco inna. Dzisiaj większość formalności można załatwić listownie a nawet mailowo czy telefonicznie. Jedynie oficjalne pisma wymagają równie oficjalnej drogi urzędowej, co niekiedy wiąże się z koniecznością pofatygowania się do urzędu osobiście. Całą resztę – łącznie z wyborem wykonawcy, zakupem materiałów i surowców na budowę, zakupem lub zamówieniem planów architektonicznych – można wykonać bez wychodzenia z domu. Warto jednak porządnie przygotować się do całego procesu budowy, co objawia się nie tylko profesjonalnym załatwianiem wszelkich formalności urzędniczych, ale również tych związanych z wynajętymi firmami. Czytanie umów to absolutna podstawa, z jakiej nie można zrezygnować, zwłaszcza gdy w grę wchodzą zapisy np. o poprawiani usterek czy niedociągnięć powstałych w czasie budowy. Zawsze można z taką umową udać się do prawnika, którzy przeanalizuje ją odpowiednio i sprawdzi, czy jej zapisy faktycznie działają na naszą korzyść czy też chronią wyłącznie wykonawcę i firmę budowlaną. Może też poprosić o pomoc osoby, które już mają za sobą budowę domu i wzorować się na ich wskazówkach. Dzięki temu cały proces budowy powinien przebiegać bez żadnych problemów i większych komplikacji.

Comments are closed.