kwiecień 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  2930  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Domy dworskie w Anglii XVI wieku

Odwiedzając małe miasteczka angielskie, których historia sięga XVI i XVII wieku, można przyjrzeć się architekturze mieszkalnej ówczesnych czasów. Przykłady domostwa wiejskiego są doskonale zachowane. Budowle Tegu typu należały zarówno do szlachty, jak i bogatszej warstwy chłopów, która mogła pozwolić sobie na wybudowanie tego typu domu. W skład takiej budowli wchodziły trzy główne części. Było to pomieszczenie gospodarcze, pokój słoneczny oraz główna izba. Położone one były jeden za drugim, każdy prowadził więc do następnego. Jeśli chodzi o pomieszczenie gospodarcze, to w jego skład wchodziła przede wszystkim spiżarnia i spichlerz. Często zarówno to pomieszczenie, jak i pokój słoneczny miały górną część, swego typu dodatkowe piętro, co pozwalało na wydzielenie dodatkowej izby. Izba centralna jednak takiego pomieszczenia nie posiadała, miała więc dużo wyższą wysokość. Dzięki temu, na jej środku mogło płonąć palenisko, a dym ulatniał się przez otwory, które znajdowały się w dachu.

Pokój ten był miejscem, gdzie gotowano, rozmawiano, ale również przyjmowano gości, gdzie toczyły się biesiady oraz odbywały spotkania towarzyskie. Dach pokryty był strzechą, a szkielet domu był konstrukcją typowo drewnianą, ze zbiegającymi się u góry belkami, tworzącymi dach. Jeśli chodzi zaś o pokój słoneczny, zazwyczaj stanowił on sypialnię dla Pana domu i jego żony, bowiem dzieci i parobkowie spali w izbach położonych pod dachem w części gospodarczej i pokoju centralnym. Całość domu stanowiła główny punkt we wiejskim gospodarstwie danej rodziny. Często łączony był z innymi budynkami, jak stodoła, bądź obora, rzadziej chlew i stajnia. Mimo tych elementów, tego rodzaju domostwo bardziej przypominało miejską architekturę, dostającą od typowo wiejskich budynków. Dlatego często domy takie nazywano rezydencjami, zaś z języka angielskiego nosiły one nazwę hall house. Mimo swojej skromności i prostoty budowniczej, często zamieszkane były właśnie przez mniej bogatą szlachtę i były bardzo popularne w XVI i XVII wieku.

Dodaj komentarz