Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

Formalności przy kupnie nieruchomości.

Zarówno przy zakupie nieruchomości jak i jej sprzedaży zainteresowany będzie zmuszony przejść przez wiele formalności. Zdecydowanie więcej jednak dotyczy kupującego, szczególnie, gdy swój zakup planuje za pomocą kredytu hipotecznego. Przede wszystkim kupujący dom musi zadbać o to, aby uzyskać od obecnego właściciela domu całą niezbędną dokumentację do tego, by określić czy dom nie jest dla nas zbyt ryzykowny ze strony prawnej. Przede wszystkim powinniśmy poprosić właściciela o numer działki gruntowej pod którym nasza przyszła nieruchomość znajduje się w rejestrze gruntów. Kolejną sprawą jest otrzymanie numeru księgi wieczystej, która jest prowadzona dla domu, który nas interesuje. Dzięki tym dwom niezbędnym numerom można przystąpić do realizacji pozostałych dokumentów niezbędnych do dalszej realizacji transakcji. Pierwszym z tych dokumentów jest odpis z księgi wieczystej, które w chwili obecnej prowadzone są elektroniczne. Dzięki temu w łatwy sposób możemy sprawdzić wszystkie ważne informacje dotyczące nieruchomości, dzięki którym będziemy mieli pewność, że dom nie jest zadłużony, a żadni spadkobiercy nie będą nam sprawiać kłopotów. Wypis z rejestru gruntów oraz zaświadczenie z gminy oraz wypis z planu zagospodarowania przestrzennego terenu.

Dzięki planowi zagospodarowania przestrzennego będziesz miał pewność, że Twoja przyszła działka służy celom mieszkalnym, a nie załóżmy usługowym. Istotną sprawą jest sprawdzenie, czy wszystkie dokumenty, które otrzymaliśmy od sprzedającego są aktualne oraz rzetelne. Zestaw tych dokumentów jest niezbędny do tego, abyśmy byli dobrze poinformowani co do prawnych stron naszego zakupu. Jeżeli nic nie budzi naszych zastrzeżeń oraz jest jasno przedstawione nie mamy powodów do zmartwień. Jednak, aby wszystkie formalności zostały zrealizowane musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż wyciąg dokumentów z urzędu może trwać nawet do trzech miesięcy. Warto jednak poczekać, aby w przyszłości nic nie stało nam na przeszkodzie w realizowaniu swoich planów w domu z naszych marzeń.

Dodaj komentarz