Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

Kupno działki budowlanej.

Kupno działki budowlanej dla jednych wiąże się z budową wymarzonego domu, dla innych jest po prostu czynnością inwestycyjną. W obu tych przypadkach dobrze jest się dokładnie zastanowić jaką działkę zamierzamy kupić oraz wiedzieć na co przy jej kupnie zwracać szczególną uwagę. Fakt, że inwestycja ta wiąże się z bardzo wysokimi kosztami powinna uświadomić nam jak poważną decyzję podejmujemy. Załóżmy, że jesteśmy przekonani, aby wybudować swój wymarzony dom od podstaw, a nie kupić już istniejący. Co powinno mieć kluczowe znaczenie przy tym wyborze? Przede wszystkim lokalizacja. Lokalizacja ma nie tylko znaczący wpływ na cenę działki, gdyż ulokowany grunt na obrębie miasta jest dużo droższy niż ten znajdujący się poza jej granicami. Kolejnym ważnym aspektem jest skontrolowanie tego jak wygląda komunikacja miejska przy naszej domniemanej lokalizacji. Warto zorientować się jaki rodzaj nawierzchni mają drogi łączące nasz skrawek ziemi z miastem itp.  Ważne jest rozpoznanie zarówno dalszego jak i bliższego sąsiedztwa. Jest to o tyle ważne, żeby uniknąć w przyszłości hałasów dobiegających z fabryk, bądź nieprzyjemnych zapachów.

Kolejną sprawą jest zainteresowanie się jakie są plany związane z przyszłym zagospodarowaniem terenów w sąsiedztwie naszej lokalizacji. Jest to o tyle ważne, aby w niedalekiej przyszłości nie okazało się, że tuż za naszym płotem pobiegnie wielopasmowa obwodnica miasta, czy tuż za naszym ogródkiem nie powstanie wielkie centrum handlowe. Ważne jest również to jakie instytucje znajdują się nieopodal naszego rejonu. Czyli czy w pobliżu jest szkoła, sklep, szpital itp. Należy sprawdzić wszystkie strony formalne, czy sprzedający jest jedynym właścicielem działki oraz to czy wszystkie aspekty prawne są spełnione.  Pamiętajmy również o sprawdzeniu gruntu działki, szczególnie dotyczy to sprawdzenia głębokości wód gruntowych, gdyż może się zdarzyć tak, że grunty nie są odpowiednie pod zabudowę. Wszelkie wiadomości o gruncie uzyskamy w urzędzie miasta i gminy w dziale geodezji.  Oczywiście ważną sprawą jest także teren na którym ma stanąć nasz przyszły dom tzn. czy znajduje się on na wzniesieniu czy w dolinie itp.

Dodaj komentarz