maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Kupno mieszkania – podatek od nieruchomości

untitled-1284773-mKupno mieszkania zawsze wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku od nieruchomości. Kto powinien go zapłacić? Obowiązek ten spoczywa na kupującym. Podczas podpisywania aktu notarialnego, notariusz również pobiera opłatę – jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. To świadczenie wypełnia notariusz, gdyż to on sporządza dokumenty objęte koniecznością jego opłacenia. Natomiast podatek od nieruchomości płaci osoba fizyczna – w tym wypadku kupujący mieszkanie. Jeśli nieruchomość kupowana jest bezpośrednio od dewelopera ( z rynku pierwotnego), nie ma potrzeba opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

Jednak w każdym wypadku to na kupującym spoczywa konieczność uiszczenia podatku od nieruchomości. Jego stawka wyliczana jest w zależności od wartości podstawy, czyli w tym przypadku kwoty sprzedaży mieszkania po odjęciu odrębnych, poniesionych kosztów. Muszą być one odpowiednio udokumentowane, np. fakturami VAT. Podatek od nieruchomości jest jednym z dodatkowych wydatków, jakie trzeba ponieść kupując mieszkanie.

Comments are closed.