maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Maszt radiowy w Gąbinie

Jednym z ciekawszych zabytków polskiego budownictwa był niewątpliwie maszt radiowy w Konstantynowie, obok Gąbina, w dawnym województwie płockim, znany również pod nazwą Warszawska Radiostacja w Gąbinie.  Liczył 646 metrów i był najwyższą na świecie konstrukcją  w latach 1974 – 1991, czyli aż do momentu jego zawalenia. Co więcej, aż do 2008 roku nie wzniesiono na świecie wyższego niż ten polski obiektu, aż do pobicia rekordu przez wieżowiec w Dubaju, którego całkowita wysokość osiągnęła niebotyczne 829 metrów. Był dumą Polski (Ludowej)– zaprojektowany przez Polaka, pracę nadzorował Polak i wykonywali ją również rodacy.

Gostyniński maszt budowano w latach 1969 – 1974. W 1972 uroczyście wmurowano tzw. kamień węgielny.  Maszt pomalowano w czerwono białe pasy, jako symbol kraju oraz jako obiekt lepiej widoczny dla ruchu lotniczego. Masa masztu wynosiła 420 ton, a wysokość dokładnie 646,36 metrów z mocą nadajników 2x1000kW. Radiostacja pracowała na falach długich. Konstrukcję wyróżniały dwa czynniki – maszt, który pełnił funkcję anteny i urządzenia nadawcze. Wjazd na górę był możliwy za pomocą windy, która transportowała pracowników na górę w 30 minut. Największą zaletą tejże radiostacji była możliwość bezpośredniego odbierania programu pierwszego polskiego radia przez Polaków mieszkających w odległym Kazachstanie, a także przez Polaków pracujących w Iraku, Iranie, praktycznie całej Europie a nawet Ameryce Południowej.Niestety, maszt skoro miał swój początek, musiał mieć i koniec. Runął 8 sierpnia 1991 roku podczas przeprowadzanych wtedy prac konserwatorskich. Najpierw jedna z lin pomocniczych momentalnie wysunęła się z zacisków, a za nią poszła druga, która zerwała się z mocowania. Cała górna część masztu złamała się, upadłą i uderzyła w podstawę. Maszt runął w mgnieniu oka. Na szczęście nikomu nic się wtedy nie stało. Za bezpośrednie spowodowanie katastrofy oskarżono człowieka, za pośrednie zły stan techniczny budowli.

Dodaj komentarz