maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Mieszkanie – Kupno czy wynajem?

Każdy z nas stanie kiedyś przed potrzebą wyprowadzki do własnego mieszkania bądź koniecznością jego zmiany z powodu np. zmiany pracy. Aby zamieszkać w nowym mieszkaniu mamy do wyboru dwie opcje: kupno mieszkania na własność na rynku wtórnym bądź pierwotnym i wynajem. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz sytuacji materialnej przyszłych lokatorów. Kupno mieszkania na własność oznacza wydatek sporej sumy pieniędzy w gotówce bądź kredycie.

 

Jest to także inwestycja i decyzja na lata. Kupując za gotówkę może jeszcze nie, ale biorąc na zakup kredyt raczej wiążemy się z mieszkaniem na długie lata. Będąc właścicielem jesteśmy za mieszkanie odpowiedzialni. To na nas ciążą wszystkie sprawy z nim związane, na przykład ubezpieczenie. Decydując się na wynajem nie ponosimy na początku dużych kosztów. Musimy jednak sporą kwotę wpłacać co miesiąc właścicielowi. Jest to niższa kwota niż rata kredytu ale niestety w takim mieszkaniu możemy mieszkać rok, ewentualnie kilka. Dlatego decydując się na mieszkanie musimy ocenić co jest dla nas najważniejsze i na co nas stać.

Comments are closed.