Wrzesień 2019
  P W Ś C P S N
  « Sie    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

Mieszkanie od developera

Czym różni się kupno mieszkania od developera od takiej samej transakcji, ale przeprowadzonej z osobą prywatną lub z firmą? Czy nieruchomości nabywane bezpośrednio w biurze developerskim są w jakiś sposób lepsze od tych, które można kupić poza nim. I w końcu jak się do tego wszystkiego ma cena, czyli gdzie lepiej finalizować takie transakcje, aby nie być ani stratnym, ani tym bardziej nie przepłacić za zakupiony budynek, mieszkanie czy lokal? Przede wszystkim warto wiedzieć, że kupowanie nieruchomości u developera oznacza zawsze ich zakup na rynku pierwotnym. Otrzymujemy wtedy mieszkanie lub dom w stanie całkowicie surowym (chyba że developer sprzedaje je już umeblowane), które nigdy wcześniej nie było zamieszkane ani wykorzystywane w żaden inny sposób.
Dokonując zaś transakcji z osobą prywatną albo firmą niezwiązaną z budownictwem możemy zaś kupić mieszkanie „używane”, a więc pochodzące z rynku wtórnego. Oczywiście jest ono wtedy automatycznie tańsze (chociaż nie zawsze, ponieważ zależy to od bardzo wielu czynników) i niekiedy posiada jakieś ukryte defekty, które powstały w czasie jego wcześniejszego użytkowania przez poprzednich właścicieli. Warto tutaj zwrócić uwagę na wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez socjologów właśnie w kontekście rynku nieruchomości i budownictwa, z których wynika, że Polacy chętniej kupują mieszkania nowe i nieużywane. Takie wyniki można tłumaczyć między innymi chęcią otrzymania nietkniętego, nieużywanego i „fabrycznie zapakowanego” produktu – w tym wypadku domu, mieszkania, lokalu czy jakiegokolwiek innego budynku. Trzeba jednak wziąć też pod uwagę inny czynnik, który sprawia, że wolimy kupować nowe mieszkania: developerzy często dają na nie specjalne gwarancje, które trwają nawet i dziesięć lat. W ich wyniku każda usterka powstała z winy developera, a więc ukrywa wada budownicza, jest naprawiana i niwelowana na koszt samego developera. Takiego ułatwienia i wyjścia nie ma zaś w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, gdzie takie wady trzeba usuwać na własny koszt.

Comments are closed.