maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Na co zwracać uwagę podczas podpisywania umowy z deweloperem.

Umowa deweloperska jest kontraktem uregulowanym na mocy ustawy o ochronie praw nabywcy domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów reguluje wzorcowe umowy. Przy podpisywaniu takiej umowy musimy zwrócić uwagę na niedozwolone klauzule zawarte w niej. Najczęstszym z nich jest wpis, ze kosztami zawarcia umowy będzie obciążony wyłącznie konsument. Zobowiązuje to nabywcę do pokrycia wszelkich kosztów a zgodnie z prawem część wydatków powinien ponosić deweloper. Deweloper nie może również wskazywać nam kancelarii, w której ma być zawarta umowa sprzedaży.

 

Takie narzucanie miejsca zawarcia umowy może być niekorzystne dla klienta. Kwestią sporna w umowie może być również pozbawiających konsumentów prawa odstąpienia od umowy w wypadku, kiedy jej warunki ulegają zmianie. Niestosownym tez jest oddanie do użytku lokalu o mniejszych wymiarach niż określa to umowa, zmiana materiałów budowlanych, zmiana ceny mieszkania bez umożliwienia klientowi odstąpienia od umowy.

Comments are closed.