luty 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  26272829  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Kupno mieszkania na rynku wtórnym to bardzo poważna inwestycja i warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, zanim zdecydujemy się na podjęcie tej jednej z najistotniejszych życiowych decyzji, jaką jest nowe mieszkanie dla całej rodziny.

Podstawowe pytania, jakie należy sobie zadać, dotyczy tego, jak duże mieszkanie jest nam potrzebne i jakimi środkami dysponujemy. Musimy zdać sobie sprawę, że za 10 lat być może rodzina potrzebować będzie większego metrażu, a także, czy uda nam się spłacić ewentualny kredyt.  Znajomość swojej zdolności kredytowej to podstawa, warto skorzystać z fachowej pomocy osoby, która pomoże nam ją dokładnie obliczyć. Przy planowaniu budżetu warto również zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę mieszkania, ale na pozostałe koszty, jak remont pokojów, zakup nowych mebli i akcesoriów. Gdy będziemy znać odpowiedź na te kwestie, można zwrócić uwagę na pozostałe istotne punkty.

Kolejne element, to lokalizacja. Musimy stwierdzić, czy chcemy mieszkać w centrum, czy może preferujemy obrzeża miasta? Czy interesuje nas mieszkanie w bloku, czy może jesteśmy gotowi na zakup domku jednorodzinnego? Warto również zwrócić uwagę, czy w preferowanej przez nas lokalizacji znajdują się w pobliżu szkoła, przedszkola, sklepy oraz czy jest dostęp do środków komunikacji – zwłaszcza autobusu i tramwaju.

Mając już na oku wybrane mieszkanie warto je szczegółowo obejrzeć, zarówno budynek, jego stan, jak i sam apartament. Warto zwrócić uwagę na stan mebli, okien i podłóg, widok z okna, czy ma balkon, czy jest rozkładowe. Warto robić to w ciągu dnia, najlepiej słonecznego, by sprawdzić, jak bardzo mieszkanie jest naświetlone. Na koniec, istotne jest również sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości – zakupienie mieszkania z obciążoną księgą wieczystą lub zadłużonego z pewnością nie jest marzeniem młodego nie znającego się na rzeczy małżeństwa.

Zwrócenie uwagi na każdą tych kwestii z pewnością pomoże w wyborze takiego mieszkania, którego naprawdę potrzebujemy.

Dodaj komentarz