Wrzesień 2019
  P W Ś C P S N
  « Sie    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

Nieruchomości dla firm

Specyfika branży nieruchomości i budownictwa polega na tym, że można je podzielić na kilka a nawet kilkanaście pomniejszych odłamów, które wciąż tematycznie będą zgodne z główną branżą, ale w swojej zasadniczej mierze będą działały już na rynkach pokrewnych. Przykładem najbardziej obrazowym może być na przykład architektura wnętrz, która jest bezpośrednio związana z branżą budownictwa – w końcu dokonuje się aranżacji już wybudowanego i oddanego do użytku wnętrza – ale zajmuje się czymś zupełnie innym niż samo budownictwo.
Tak samo dzieje się w przypadku samej dziedziny nieruchomości, którą można podzielić na przykład na sferę nieruchomości mieszkalnych (przeznaczonych do użytku mieszkalnego jak bloki czy domki jednorodzinne), ale też i nieruchomości użytkowych (na przykład budynków sklepowych czy pod markety handlowe) oraz nieruchomości firmowych (budynki firmowe, budynki korporacyjne, główne siedziby firm). W tym ostatnim przypadku branża nieruchomości jest niezwykle rozległa, ponieważ bardzo często zaliczają się do nich również nieruchomości użytkowe, które mają więcej wspólnego właśnie z firmami niż z typowymi mieszkaniami. Wiele firm zaczyna nawet inwestować w nieruchomości nie tylko w celu ich bezpośredniego wykorzystania, na przykład aby stworzyć w nich filie swoich placówek, ale w celu ich późniejszej odsprzedaży. W przeciwieństwie do budownictwa mieszkalnego, budownictwo firmowe działa na niego innej zasadzie – nieruchomości są budowane i tworzone wyłącznie na bezpośrednie zamówienie poszczególnych firm, spółek czy korporacji. Dzięki temu taki budynek jest dostosowywany do wymagań i oczekiwań firmy i odpowiada profilowi jej działalności (inaczej wygląda nieruchomość dla firmy obuwniczej, a inaczej dla firmy informatycznej). Żaden developer nie zdecyduje się na tak poważną i kosztowną inwestycję, jeśli nie będzie miał z góry pewności, że mu się ona zwróci. Taką pewność ma się zaś jedynie w sytuacji, gdy to firma sama zażąda opracowania projektu takiej firmowej nieruchomości oraz następnie zleci jej bezpośrednią realizację.

Comments are closed.