Wrzesień 2019
  P W Ś C P S N
  « Sie    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

O czym należy pamiętać w momencie wynajmowania mieszkania.

Wynajmowanie mieszkania jest dość popularnym zjawiskiem w największych polskich miastach. Najłatwiej wynająć mieszkanie w tych metropoliach, które są miastami uniwersyteckimi. To właśnie tam każdego roku na studia przybywa tysiące osób, które muszą gdzieś mieszkać. To właśnie studenci są motorem napędowym tej branży, w której aktywności przypada na czas letni. Oczywiście dokonanie transakcji wynajmu wymaga znajomości prawa, która jest potrzebna do skonstruowania umowy. Wbrew pozorom jej stworzenie nie jest takim prostym zadaniem jak się to może wydawać na pierwszy rzut oka. Niespisanie umowy jest błędem zarówno ze strony wynajmującego jak i właściciela mieszkania. Oznacza to, że obie strony nie są zobowiązane przestrzegania jakichkolwiek zasad. Umowę wynajmu można uznać za dobrą jeżeli dojdzie do spełnienia kilku istotnych warunków .

Dobrze jest posiadać elementarną wiedzę na temat tego, co powinno się znaleźć w takim dokumencie. Nie zaszkodzi również popytać znajomych, którzy mieli już doświadczenie w korzystaniu z takich usług. Dzięki nim na pewno dowiemy się, że przy podpisywaniu tego rodzaju transakcji popularnym zjawiskiem jest wpłacanie tak zwanej kaucji. Jest ona zabezpieczaniem dla właściciela lokalu. Jest ona wpłacana na wypadek powstania ewentualnych szkód, za które wynajmujący nie chcieliby płacić. Wynajmujący może się na nią zgodzić jednak konieczne jest to by zapis o niej znalazł się w umowie. Warto również by w umowie znalazła się adnotacja na temat tego w jakim stanie było mieszkanie w momencie wprowadzania się do niego przez nowych lokatorów. Zapis ten musi być podpisany przez dwie strony, wtedy jest jedynie ważny. Warto też zamieścić informację na temat tego w jaki sposób kaucja ma zostać wypłacona po zakończeniu najmu. Do obioru kaucji może dojść na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na tym, że kwota kaucji jest odejmowana pod koniec trwania umowy. W takiej sytuacji nie trzeba płacić za ostatnie miesiące najmu, gdyż wszystko pokryje kaucja. Innym, równie popularnym rozwiązaniem jest zwrócenie całości kwoty po wygaśnięciu umowy.

Dodaj komentarz