czerwiec 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Podatki za nieruchomości.

Jak wygląda sprawa opodatkowania za nieruchomości oraz co opodatkowaniu nie podlega? Zacznijmy od wymienienia tego, co jest zwolnione z obowiązku podatku nieruchomości. Przede wszystkim wolne od podatku są wszystkie tereny użytku rolnego, tereny drzewiaste, lasy, grunty pod wodami  powierzchniowymi, grunty pod morskimi wodami, nieruchomości zajęte na potrzeby organów państwowych, grunty dróg publicznych. Należy pamiętać jednak, że prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej osób prywatnych na tych gruntach podlega już opodatkowaniu. Kim według prawa są podatnicy? Podatnikami są wszystkie osoby będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych , jak i również użytkownicy wieczystych gruntów, użytkownicy lub współwłaściciele gruntów stanowiących własność państwa oraz posiadaczy  gruntów samoistnych a także obiektów budowlanych.  Musimy pamiętać o tym, że będąc jednym z współwłaścicieli obiektu również ciąży na nas obowiązek opodatkowania.

Mniej skomplikowanie wygląda to w sytuacji, kiedy budynek jest podzielony na lokale, a każdy lokal posiada swojego właściciela. Wtedy to  opodatkowanie dzielone jest na każdego właściciela do którego dany lokal należy. Należy wiedzieć, że do opodatkowania należy odpowiedni metraż, jeśli ten zostanie przekroczony różnicę tą zwraca się wraz z podatkiem nieruchomości.  Musimy pamiętać o tym, że podatki są ustanawiane przez przepisy prawne, a podatek jest podatkiem lokalnym, który pobierany jest przez samorządy gminne. Osoby zarówno fizyczne jak i prywatne są zobligowane do obowiązku podatkowego, kiedy posiadają nieruchomość, są jej właścicielem, ale także kiedy na terenach obejmujących należną opłatę prowadzą działalność gospodarczą. Tematyka opodatkowania jest bardzo obszernym tematem i dotyczy bardzo szczegółowo konkretnych sfer. Wszelkie formalności z tym związane muszą zostać uregulowane w ściśle określanych terminach stanowiące nieodzowną część poszczególnych terenów objętych podatkiem lokalnym.

Dodaj komentarz