maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Pułapki wynajmu mieszkania na czarno

empty-room-1444217-mW dużych miastach, zwłaszcza z rozwiniętym szkolnictwem wyższym, istnieje duży rynek nieruchomości na wynajem, którego klientami są w dużej mierze studenci. Wynika to między innymi z tego, że akademiki nie są w stanie przyjąć pod swój dach wszystkich studentów, a część z nich rezygnuje z domów studenckich świadomie. Wielu wynajmujących mieszkania dla studentów nie jest zainteresowanych sformalizowaniem najmu np. ze względów podatkowych.

 

Czasami między stronami nie ma nawet spisanej umowy najmu. Właściciel mieszkania decydując się na taką formę wynajmu mieszkania bardzo dużo ryzykuje, gdyż niedopełnienie formalności obciąża właśnie jego. Oprócz kontroli urzędu skarbowego i zapłaty grzywny, naraża się także na potencjalne kłopoty z najemcą. Bez podpisanej umowy na piśmie, trudno jest egzekwować obowiązki najemcy, z których najbardziej problematycznymi mogą być: brak zapłaty czynszu, utrzymanie porządku w mieszkaniu, regularne opłacanie mediów, czy wreszcie opuszczenie lokalu przez najemcę po umownym okresie najmu.

Comments are closed.