Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

Tunele

Tunele są budowlami komunikacyjnymi, które mają postać długiego korytarza wykonanego metodą drążeniową lub odkrywkową. Najczęściej ma swój wlot i wylot na powierzchni ziemi. Może być skonstruowany zarówno pod wodą, jak i pod ziemią, w skale, czy w górze. Projekt budowy tunelu musi  rozpocząć się od kompleksowych badań warunków gruntowych, zwłaszcza poprzez pobranie próbek z odwiertów i badań geofizycznych. Tunele konstruowane są zazwyczaj metodami górniczą, tarczową lub odkrywkową. Te pierwsze, wykonywane są przykładowo za pomocą robót strzałowych i dotyczą dużych głębokości. Drugie, są zmechanizowane i wykonywane są przez maszyny borujące. Najczęściej mają przekrój kołowy. Ostatnia metoda polega na wykopie, nad którym umieszcza się tymczasowy strop, spod którego wyjmuje się grunt. Niezależnie jaką metodą budowany, każdy tunel musi być odpowiednio wentylowany, by utrzymane zostało odpowiednie stężenie gazów i pyłów, które nie zakłócą widoczności kierowcom, a także, by w razie pożaru można było się sprawnie z niego ewakuować.

Warto też zwrócić uwagę na różne typy tuneli ze względu na pełnioną funkcję. Wyróżnia się tunele drogowe dla ruchu samochodów, tunele kolejowe dla ruchu pociągów, tunele kanałowe dla jednostek pływających, tunele tzw. przejście podziemne dla ruchu pieszych oraz budowle hydrotechniczne, które przeznaczone są do transportu wody.

Obecnie najdłuższy tunel na świecie to japoński tunel Seikan o długości 54 kilometrów. Jest to tunel kolejowy podmorski. Jeśli chodzi zaś o najdłuższy polski tunel, również jest to tunel kolejowy. Znajduje się na trasie Wałbrzych – Jedlina Zdrój i ma długość 1601 metrów. Najabrzdiej znanych chyba morskim tunelem, jest tunel położony pod Kanałem La Manche między Wielką Brytanią a Francją. Jest to tunel kolejowy o długości około 50 metrów. Ciekawostką jest, że ruch samochodowy i osobowy odbywa się za pomocą pociągów typu Shuttle , które przewożą auta i ich pasażerów z francuskiego Calais do angielskiego Folkstone.

Dodaj komentarz