Sierpień 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

Wykończenie domu

Dom w stanie surowym, to dopiero połowa naszej budowy, o czym przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy od postawienia murów. Już dawno zwykło się mówić, że budując dom, powinno się mieć mieszkanie, które potem będzie można sprzedać. Za pieniądze uzyskane z takiej sprzedaży, może uda nam się wykończyć nasz dom. Myślę, ze aż tak bardzo, nie mija się to z prawdą. Rozpoczynając budowę domu wszyscy mają nadzieję, że uda się to zrobić szybko. Jednak najgorsze dopiero czeka nas po tym, kiedy mury i dach są na swoim miejscu. Nawet, jeśli to będzie stan surowy zamknięty. Czyli będą okna i drzwi. A w środku? Co nas czeka w środku? Otóż, przede wszystkim instalacje: wodno-kanalizacyjna, elektryczna.

To ogromne koszty. Każdą z nich musi położyć specjalista. Potem podłogi. Jeśli zamarzy nam się jeszcze podgrzewana podłoga, to lepiej pomyślmy od razu o kolektorach słonecznych, które bardzo obniżą późniejsze koszty.  Instalacja kominowa, to następny koszt naszej budowy, niezwykle ważna instalacja i tu również, bez specjalisty się nie obejdzie. Następna sprawa – schody – jeśli dom jest piętrowy – muszą być czymś pokryte. Wracamy  do podłogi i wybieramy. Parkiet, panele, płytki, korek? Możliwości jest wiele, a to wszystko sa znów koszty. Kiedy podłoga jest zrobiona, czekają nas ściany, które trzeba wyrównać , otynkować i wykończyć. To samo z sufitem. Stałe elementy sanitarne, których w domu jest kilka, to kolejny wydatek. Jeśli budujemy dom od podstaw, lepiej nie oszczędzajmy na stałych elementach. Z ich wymiana może być potem problem, wiec na początku lepiej wydać więcej i być zadowolonym z jakości. Kolejne koszty to wewnętrzne drzwi do wszystkich pomieszczeń. Jeśli dom ma duża powierzchnie, musimy się liczyć z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Ostatni element to zabudowa kuchni. Architekci często namawiają swoich klientów na zaplanowanie kuchni tzw. wyspy, czyli blatu z kuchenka na środku, razem z dostępem do wody i okapem kuchennym. Rozwiązanie sprawdza się w dużych kuchniach.

Dodaj komentarz