kwiecień 2024
    P W Ś C P S N
    « sie    
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930  
    Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
    Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Wykończenie domu

Dom w stanie surowym, to dopiero połowa naszej budowy, o czym przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy od postawienia murów. Już dawno zwykło się mówić, że budując dom, powinno się mieć mieszkanie, które potem będzie można sprzedać. Za pieniądze uzyskane z takiej sprzedaży, może uda nam się wykończyć nasz dom. Myślę, ze aż tak bardzo, nie mija się to z prawdą. Rozpoczynając budowę domu wszyscy mają nadzieję, że uda się to zrobić szybko. Jednak najgorsze dopiero czeka nas po tym, kiedy mury i dach są na swoim miejscu. Nawet, jeśli to będzie stan surowy zamknięty. Czyli będą okna i drzwi. A w środku? Co nas czeka w środku? Otóż, przede wszystkim instalacje: wodno-kanalizacyjna, elektryczna.

To ogromne koszty. Każdą z nich musi położyć specjalista. Potem podłogi. Jeśli zamarzy nam się jeszcze podgrzewana podłoga, to lepiej pomyślmy od razu o kolektorach słonecznych, które bardzo obniżą późniejsze koszty.  Instalacja kominowa, to następny koszt naszej budowy, niezwykle ważna instalacja i tu również, bez specjalisty się nie obejdzie. Następna sprawa – schody – jeśli dom jest piętrowy – muszą być czymś pokryte. Wracamy  do podłogi i wybieramy. Parkiet, panele, płytki, korek? Możliwości jest wiele, a to wszystko sa znów koszty. Kiedy podłoga jest zrobiona, czekają nas ściany, które trzeba wyrównać , otynkować i wykończyć. To samo z sufitem. Stałe elementy sanitarne, których w domu jest kilka, to kolejny wydatek. Jeśli budujemy dom od podstaw, lepiej nie oszczędzajmy na stałych elementach. Z ich wymiana może być potem problem, wiec na początku lepiej wydać więcej i być zadowolonym z jakości. Kolejne koszty to wewnętrzne drzwi do wszystkich pomieszczeń. Jeśli dom ma duża powierzchnie, musimy się liczyć z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Ostatni element to zabudowa kuchni. Architekci często namawiają swoich klientów na zaplanowanie kuchni tzw. wyspy, czyli blatu z kuchenka na środku, razem z dostępem do wody i okapem kuchennym. Rozwiązanie sprawdza się w dużych kuchniach.

Dodaj komentarz