kwiecień 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  2930  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Wynająć czy sprzedać?

windows-691655-mWyobraźmy sobie taką sytuację w której znalazł się przysłowiowy Kowalski. Pan Jan posiada mieszkanie własnościowe i w jego życiu pojawiły się narastające w szybkim tempie problemy finansowe. Został postawiony przed poważna decyzją w swoim życiu. Żeby spłacić długi postanowił sprzedać swoje mieszkanie. Jednak czy to się opłaca? Wszystko zależy tak na prawdę od wysokości długu i czasu jego spłaty. Jeżeli są to mniejsze pieniądze i jesteśmy w stanie dogadać się z pożyczkodawcą to lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania niż jego pochopna sprzedaż.

Zakładając, że mieszkanie jest w centrum miasta, to jego wartość znacznie wzrasta. Wynajmując mieszkanie w dalszym ciągu pozostaje jego właścicielem a co miesiąc do jego portfela trafia stała kwota. Na czas spłacania długu może wynająć sobie poza centrum jakiś pokój i opłacać go z czynszu za swoje mieszkanie. Sprzedanie mieszkanie jest o tyle niekomfortowe, bo jak sami wiemy z doświadczenia, kupka dużych pieniędzy na koncie potrafi nieźle namieszać w głowie, jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy jak inwestować i zarządzać naszymi finansami. Wynajem mieszkania w takiej sytuacji jest rozsądniejszy. Po spłacie długu w dalszym ciągu pozostajemy jego właścicielami a nie zostajemy z niczym.

Comments are closed.