Lipiec 2019
  P W Ś C P S N
  « Gru    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

Rynek pierwotny i wtórny w nieruchomościach

Osoby związane z branżą nieruchomości lub pracujące w budownictwie – w firmach budowlanych, agencjach nieruchomości, biurach developerskich czy architektonicznych – z pewnością doskonale zdają sobie sprawę z różnic między rynkiem pierwotnym i wtórnym. Jednak dla laika – klienta, który przychodzi z myślą o zakupie własnego mieszkania – te dwie nazwy nie zawsze mogą wiele mówić i zwykle wydawać się będą czymś całkowicie niezrozumiałym. Warto więc wiedzieć, że w branży nieruchomości pod pojęciami tymi kryją się definicje dwóch różnych typów nieruchomości: nowych, oddanych dopiero co do użytku; oraz już wcześniej wykorzystanych i zamieszkałych.
Z oczywistych względów nieruchomości te różnić się będą swoją ceną oraz jakością – te pochodzące z rynku pierwotnego zazwyczaj będą znacznie droższe od nieruchomości z rynku wtórnego. Co ciekawe, nie zawsze różnica dotyczy jakości, ponieważ bardzo często zamieszkałe domy – na przykład wynajmowane – prezentują się znacznie lepiej od swoich odpowiedników z rynku pierwotnego. Niezamieszkałe, puste mieszkania ulegają bowiem szybciej procesowi niszczenia niż mieszkania stale używane, o które ktoś dba i które są co jakiś czas remontowane. Developerzy oczywiście zawsze będą przekonywać nas, że lepiej i korzystniej jest kupić nowe mieszkanie, ponieważ ma się wtedy pewność, że wiemy, co kupujemy i w jakim naprawdę stanie jest dany lokal. Takie rozumowanie jest jednak tylko w części poprawne, ponieważ używane mieszkania z budowlanego rynku wtórnego również doskonale prezentują swój faktyczny stan, zwłaszcza gdy wyniesie się z nich wszystkie meble i inne elementy dekoracyjne. Różnicą między rynkiem pierwotnym a rynkiem wtórnym, prócz omówionej wcześniej ceny i jakości, jest często lokalizacja budynków. Zazwyczaj w miastach rynek pierwotny obejmuje tereny położone dalej od centrum, ponieważ tylko tam jest miejsce na wznoszenie nowych nieruchomości mieszkalnych. Rynek wtórny rozwija się zaś w starych, centralnych dzielnicach miast, gdzie mieszkania nie są budowane, ale odsprzedawane.

3 Responses to Rynek pierwotny i wtórny w nieruchomościach

Dodaj komentarz