Lipiec 2019
  P W Ś C P S N
  « Gru    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

Budownictwo mieszkaniowe

Jedną z najszybciej rozwijających się sfer rynku nieruchomości w Polsce jest zdecydowanie budownictwo mieszkaniowe, które mimo regresu gospodarczego od kilku lat notuje bardzo wysokie wzrosty i równie wysokie zyski. Wystarczy tylko przytoczyć podstawowe dane, według których od 2010 roku do końca III kwartału roku 2012 zyski z tego segmentu sięgały 48% całkowitych zysków całej branży nieruchomości. Taki wynik jest nie tylko doskonały jak na polskie warunki, ale również jest jednym z najlepszych na tle rynków nieruchomości w całej Europie. Powodem tak doskonałego wyniku są zaś przede wszystkim dwa czynniki: Polacy coraz częściej inwestują w nieruchomości, widząc z nim poważne źródło zysków; firmy budowlane stale ulepszają swoją ofertę i pracują na coraz lepszym sprzęcie, dzięki czemu budowa jest wydajniejsza i krótsza.
Budownictwo mieszkaniowe święci szczególne triumfy na rynkach wielkich miast – to tam bowiem powstają współcześnie największe osiedla z nowymi domami jednorodzinnymi i z blokami.

To tam również jest największy popyt na mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego, a więc na mieszkania nowe i nieużywane. Nic więc dziwnego, że liczne firmy budowlane specjalizujące się w tworzeniu budynków mieszkalnych znacznie częściej znajdziemy w dużych miastach wojewódzkich niż w mniejszych miejscowościach powiatowych albo gminnych. Oczywiście nie oznacza to, że budownictwo w ogóle nie rozwija się poza wielkimi metropoliami – Warszawą, Krakowem czy Wrocławiem – nie można jednak zaprzeczyć, że jego poziom jest tam wyższy niż w przypadku chociażby największych miast powiatowych. Póki co nic też nie wskazuje, aby budownictwo mieszkaniowe miała dotknąć jakaś fala kryzysu – wręcz przeciwnie, ponieważ prognozy dla tego sektora rynku są jak najbardziej optymistyczne. Pozwala to sugerować, że w przyszłości segment nieruchomości związanych z budownictwem mieszkaniowym będzie się jeszcze szybciej, prężniej i lepiej rozwijał, zwłaszcza jeśli pozyska dla siebie cennych i wartościowych inwestorów zagranicznych.

Comments are closed.