Architektura minojska i mykeńska – kultura mykeńska i minojska
Zanim w klasycznej Grecji rozwinęła się jej architektura, na wyspach Morza Śródziemnego rozwinęły się dwie wcześniejsze – minojska i mykeńska. Minojczycy byli pierwszym ludem, który stworzył nie tylko pierwszą wielką potęgę na okalającym wyspę Morzu, ale również zbudował pierwsze znane nam budowle architektoniczne. Poziom budownictwa i architektury nie był jednak wysoki, dużo większe znaczenie miały wyroby rzemieślnicze tej kultury. Jednak do czasów obecnych zachowały się pałace w trzech ośrodkach miejskich Knossos, Fajstos i Malia. Przypominają one jednak bardziej chaotyczne, pełne labiryntów budynki, które są wypełnione licznymi małymi komnatami i niekończącymi się korytarzami. W architekturze tej brakuje jakiegoś zamysłu, czy logiki, co często argumentowane jest faktem, że budowle wciąż były przebudowywane.
kultura mykeńska i minojska
Pozostałości wskazują, że budynki miały zazwyczaj około dwa, bądź trzy piętra wysokości, ściany posiadały drewniany szkielet pokryty cegłą i malowane były barwnymi malowidłami i ozdabiane płytkami. Budynki nie miały struktury obronnej, były przykładem architektury przede wszystkim mieszkalnej. Kultura mykeńska zaś, postawiła na zdecydowanie bardziej militarny charakter. Budowniczowie tej cywilizacji stawiali na wysokie, dobrze ufortyfikowane budynki z kamienia.Taka była kultura mykeńska.
cywilizacja minojska i mykeńska
Same miasto Mykeny, uznawane jest za niedostępną cytadelę, która w ówczesnych czasach doskonale spełniała swoją funkcję. Przykładem jest Lwia Brama, jeden z największych artefaktów kultury mykeńskiej. Solidna i bardzo masywna, o grubości ponad 2,40 metra, miała wysokość prawie 5 metrów. Brama ta stanowiła początek pięknej drogi, jaka wiodła od Myken aż do miejscowości Tyryns. Pałac w Mykenach również architektonicznie wyróżniał się od budowli kultury minojskiej. Budowla nie byłą kręta i chaotyczna, lecz przemyślana, obronna i w razie potrzeby, stanowiła doskonałe schronienie dla wszystkich mieszkańców osady. Współczesne badania wykazały, że pałac posiadał nawet architektonicznie zaprojektowaną łazienkę. kultura minojska i mykeńska niewątpliwie była bardzo ciekawa. Warto jest dowiedzieć, się o niej jak najwięcej.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.