maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Co z meldunkiem w wynajmowanym mieszkaniu?

image Kwestią często zaniedbywaną przez osoby wynajmujące swoje mieszkania jest problem obowiązku meldunkowego. Zgodnie z zapisami ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych osoby przebywające na terenie Rzeczpospolitej (pobyt stały lub czasowy) ma obowiązek meldunkowy. Jest to kwestia o tyle ciekawa, że to nie właściciel mieszkania, ale osoba której nieruchomości wynajem dotyczy jest zobowiązana do zameldowania się, a właściciel mieszkania nie ma obowiązku na taki meldunek się zgodzić. Ważne jest zatem, aby właściciel mieszkania wyposażył najemcę w odpowiednią zgodę (aby taki meldunek mógł zaistnieć i tym sposobem aby nieruchomości wynajem był zgodny z prawem).

meldunek w wynajmowanym mieszkaniu wedle prawa

Istotną kwestią jest, że taki meldunek nie sprawia, że osoba w nim zameldowana na pobyt czasowy nabywa do tego mieszkania praw – nieruchomości wynajem pozostaje wynajmem i lokator nie nabywa żadnych dodatkowych praw. Wraz z upłynięciem czasu wskazanego na meldunku (w przypadku meldunku na pobyt czasowy) meldunek staje się nieważny. W przypadku zameldowania na pobyt stały meldunek wygasa wraz z rozwiązaniem umowy o wynajem.

Nikogo nie zdziwi fakt, że internet dzisiaj jest siedzibą handlu. Z całego mnóstwa stron aukcyjnych można korzystać właśnie przez internet. Trzeba jednak pamiętać o tym, że handel nieruchomościami w internecie nie jest taki łatwy jak handel zwykłymi przedmiotami. Przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku tak czy siak trzeba obejrzeć nieruchomość i umówić się na spotkanie z właścicielem, a jeśli się zdecydujemy, podpisać z nim umowę wynajmu lub kupna nieruchomości. Nic nie załatwimy tylko przez internet, zresztą w tak ważnej sprawie nikt by się nawet nie odważył tego zrobić. Jak szukać nieruchomości w sieci? Miejsc do tego jest całkiem sporo, a najlepiej wybierać te najczęściej odwiedzane, które wyświetlają się najwyżej w wynikach wyszukiwania jak olx.pl czy gumtree.pl. Jest też wiele innych stron z nieruchomościami. Jeśli jakaś nieruchomość nas zainteresuje, wystarczy zadzwonić do właściciela, spytać czy oferta jest aktualna i umówić się na oglądanie nieruchomości w konkretnym terminie.

Comments are closed.