Wrzesień 2019
  P W Ś C P S N
  « Sie    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

Co z meldunkiem w wynajmowanym mieszkaniu?

image Kwestią często zaniedbywaną przez osoby wynajmujące swoje mieszkania jest problem obowiązku meldunkowego. Zgodnie z zapisami ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych osoby przebywające na terenie Rzeczpospolitej (pobyt stały lub czasowy) ma obowiązek meldunkowy. Jest to kwestia o tyle ciekawa, że to nie właściciel mieszkania, ale osoba której nieruchomości wynajem dotyczy jest zobowiązana do zameldowania się, a właściciel mieszkania nie ma obowiązku na taki meldunek się zgodzić. Ważne jest zatem, aby właściciel mieszkania wyposażył najemcę w odpowiednią zgodę (aby taki meldunek mógł zaistnieć i tym sposobem aby nieruchomości wynajem był zgodny z prawem).

meldunek w wynajmowanym mieszkaniu wedle prawa

Istotną kwestią jest, że taki meldunek nie sprawia, że osoba w nim zameldowana na pobyt czasowy nabywa do tego mieszkania praw – nieruchomości wynajem pozostaje wynajmem i lokator nie nabywa żadnych dodatkowych praw. Wraz z upłynięciem czasu wskazanego na meldunku (w przypadku meldunku na pobyt czasowy) meldunek staje się nieważny. W przypadku zameldowania na pobyt stały meldunek wygasa wraz z rozwiązaniem umowy o wynajem.

Nikogo nie zdziwi fakt, że internet dzisiaj jest siedzibą handlu. Z całego mnóstwa stron aukcyjnych można korzystać właśnie przez internet. Trzeba jednak pamiętać o tym, że handel nieruchomościami w internecie nie jest taki łatwy jak handel zwykłymi przedmiotami. Przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku tak czy siak trzeba obejrzeć nieruchomość i umówić się na spotkanie z właścicielem, a jeśli się zdecydujemy, podpisać z nim umowę wynajmu lub kupna nieruchomości. Nic nie załatwimy tylko przez internet, zresztą w tak ważnej sprawie nikt by się nawet nie odważył tego zrobić. Jak szukać nieruchomości w sieci? Miejsc do tego jest całkiem sporo, a najlepiej wybierać te najczęściej odwiedzane, które wyświetlają się najwyżej w wynikach wyszukiwania jak olx.pl czy gumtree.pl. Jest też wiele innych stron z nieruchomościami. Jeśli jakaś nieruchomość nas zainteresuje, wystarczy zadzwonić do właściciela, spytać czy oferta jest aktualna i umówić się na oglądanie nieruchomości w konkretnym terminie.

Comments are closed.