maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Nieruchomość jako hipoteka

Zazwyczaj cały rynek nieruchomości traktujemy wyłącznie jako branżę związaną z budownictwem mieszkaniowym. Jeśli więc w rozmowie pojawia się ten temat, większość z ludzi ma przed oczami takie skojarzenia jak agencje i biura nieruchomości, firmy developerskie i budowlane oraz gotowe już budynki mieszkalne – wielkie wieżowce w centrum lub przestronne mieszkanka na peryferiach miast. Tymczasem rynek nieruchomości to coś znacznie więcej niż tworzenie nowych miejsc do mieszkania i zajmowanie się wyłącznie budownictwem mieszkalnym. Dzisiaj rozwój tego tej branży jest już tak duży, że obejmuje również rynek nieruchomości firmowych, użytkowych i rolnych. Coraz częściej również występuje w formie specyficznej… hipoteki, czyli w tym wypadku finansowego zabezpieczenia różnych produktów finansowych, np. kredytu mieszkaniowego i hipotecznego.

Nieruchomości często są wykorzystywane jako typowa hipoteka z racji ich wyjątkowo dużej wartości gotówkowej – banki chętniej przyjmują taki zastaw niż jakikolwiek inny, zwłaszcza że jest to rzecz całkowicie realna (a nie np. fikcyjna, wirtualna, jak dokumenty o aktualnych zarobkach kredytobiorcy). Z drugiej strony „bawienie się” w hipotetyczne zastawianie nieruchomości w celu zaciągnięcia z tego tytułu kredytu to bardzo poważny i skomplikowany proces. Niektórzy finansiści porównują go nawet do typowego inwestowania, zwłaszcza gdy celem zastawienia nieruchomości na hipotekę jest pobranie pieniędzy, aby wydać je na zakup innej nieruchomości, w bardziej korzystniejszej i atrakcyjnej okolicy. Wiele firm budowlanych oraz developerskich oferuje nawet swoim klientom bezpośrednią możliwość wykupu jeszcze budowanego mieszkania właśnie w ramach hipoteki. Klient wpłaca część gotówki lub podpisuje umowę kredytową z firmą, a następnie regularnie spłata raty i ich odsetki, bez pośrednictwa żadnego banku. W razie braku spłaty czy uchylania się od tego obowiązku, firma budowlana albo developerska po prostu „wchodzi” na jego mieszkanie, zastawione u nich jako hipoteka.

Comments are closed.