Wrzesień 2019
  P W Ś C P S N
  « Sie    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić. Każdy bank ma prawo do ocenienia zdolności kredytowej klientów w sposób indywidualnie, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wytycznymi.

  Często osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny decydują się na współpracę z doradcami kredytowymi, którzy współpracują z bankami. Dzięki ich pomocą, nie muszą kłopotać się o skomplikowane procedury bankowe i mają pewność, że wzięty kredyt jest rzeczywiście takim, jakiego sobie życzyli. Wart również zwrócić uwagę na fakt, czemu kredyt ten nazywa się hipotecznym. Odpowiedź jest prosta, gdyż brany jest on pod zastaw hipoteki, która stanowi dla banku swego rodzaju zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny, jeżeli jest niespłacany, pozwala bankowi dochodzić uregulowania kredytu nieważne kto, jest właścicielem nieruchomości. Dlatego również kupując dom, zawsze sprawdza się księgi wieczyste, by mieć pewność, że dom nie jest obciążony zastawioną hipoteką. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wysokość kredytu hipotecznego zależy od wartości domu. Nieruchomość wyceniana jest przez wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z bankiem i profesjonalnie zajmują się oszacowaniem wartości danej nieruchomości.

Nieruchomość jako hipoteka

Zazwyczaj cały rynek nieruchomości traktujemy wyłącznie jako branżę związaną z budownictwem mieszkaniowym. Jeśli więc w rozmowie pojawia się ten temat, większość z ludzi ma przed oczami takie skojarzenia jak agencje i biura nieruchomości, firmy developerskie i budowlane oraz gotowe już budynki mieszkalne – wielkie wieżowce w centrum lub przestronne mieszkanka na peryferiach miast. Tymczasem rynek nieruchomości to coś znacznie więcej niż tworzenie nowych miejsc do mieszkania i zajmowanie się wyłącznie budownictwem mieszkalnym. Dzisiaj rozwój tego tej branży jest już tak duży, że obejmuje również rynek nieruchomości firmowych, użytkowych i rolnych. Coraz częściej również występuje w formie specyficznej… hipoteki, czyli w tym wypadku finansowego zabezpieczenia różnych produktów finansowych, np. kredytu mieszkaniowego i hipotecznego.

Nieruchomości często są wykorzystywane jako typowa hipoteka z racji ich wyjątkowo dużej wartości gotówkowej – banki chętniej przyjmują taki zastaw niż jakikolwiek inny, zwłaszcza że jest to rzecz całkowicie realna (a nie np. fikcyjna, wirtualna, jak dokumenty o aktualnych zarobkach kredytobiorcy). Z drugiej strony „bawienie się” w hipotetyczne zastawianie nieruchomości w celu zaciągnięcia z tego tytułu kredytu to bardzo poważny i skomplikowany proces. Niektórzy finansiści porównują go nawet do typowego inwestowania, zwłaszcza gdy celem zastawienia nieruchomości na hipotekę jest pobranie pieniędzy, aby wydać je na zakup innej nieruchomości, w bardziej korzystniejszej i atrakcyjnej okolicy. Wiele firm budowlanych oraz developerskich oferuje nawet swoim klientom bezpośrednią możliwość wykupu jeszcze budowanego mieszkania właśnie w ramach hipoteki. Klient wpłaca część gotówki lub podpisuje umowę kredytową z firmą, a następnie regularnie spłata raty i ich odsetki, bez pośrednictwa żadnego banku. W razie braku spłaty czy uchylania się od tego obowiązku, firma budowlana albo developerska po prostu „wchodzi” na jego mieszkanie, zastawione u nich jako hipoteka.

Comments are closed.