maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym.

5Przy planowaniu zakupu nieruchomości często stajemy przed dylematem czy dokonywać zakupu na rynku pierwotnym czy wtórnym. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak podstawowym kryterium ,które należałoby rozważyć jest zasobność portfela kupującego (pomijam tu sytuacje, gdy ktoś nosi się zamiarem zakupu nieruchomości zabytkowej, która siłą rzeczy musi pochodzić z rynku wtórnego).
Niezawodna zasada, jaką można się kierować przy rozważaniu powyższego kryterium, głosi, że jeżeli możliwości finansowe są niewielkie lub podmiot posiada tylko taką ilość środków, która wystarczyłaby wyłącznie na pokrycie ceny za przedmiot zakupu, to korzystniejszy będzie zakup na rynku wtórnym. Przy pierwszej transakcji niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego jak wielkie są koszty poboczne zakupu nieruchomości. Oprócz ceny trzeba będzie również uwzględnić takie wydatki jak opłacenie notariusza, zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych, czy wreszcie remont nowego nabytku. Na zakupy na rynku pierwotnym powinni się zatem decydować tylko posiadacze większych środków.

Dodaj komentarz