wrzesień 2024
    P W Ś C P S N
    « sie    
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    23242526272829
    30  
    Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
    Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Akt darowizny, co warto wiedzieć.

Bardzo często dzieje się tak, że mieszkanie, bądź dom zostają przekazane na rzecz dzieci właścicieli, czasami ich wnuków, ale zdarza się również, że obdarowanymi nie są członkami ich rodziny.   O czym warto pamiętać, kiedy darowizna zostanie nam przepisana? Przede wszystkim należy zadbać o akt notarialny, czyli wybrać się do notariusza i sporządzić dokumentację wraz z wpisem do księgi wieczystej oraz dokonać wszystkich opłat związanymi z posiadaniem mieszkania na sprzedaż poznań, bądź domu. Podczas, kiedy to my chcemy obdarować i dopełnić formalności za życia warto zastanowić się nad ubezpieczeniem, żeby w razie konfliktu nie doszło do naszej eksmisji. Aby temu zapobiec należy nawiązać służebność koszalin mieszkania.  Co z podatkiem? Wiadoma sprawą jest, że w państwie Polskim od przekroczenia wartości podatkowej rzeczy, która jest naszą własnością musimy odprowadzać podatek.

W przypadku nieruchomości jest to nieuniknione z wyjątkiem kilku przypadków. Jeśli akt darowizny jest dokonywane w obrębie najbliższej rodzinie, czyli dzieci, małżonkowie, rodzeństwo obdarowani nie muszą dokonywać spłaty podatku. Sprawa ma się inaczej w przypadku dalszej rodziny, w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się zwolnienia podatkowe. Jakie przymioty dodatkowo musi spełniać nabywca, aby nie był zobligowany do zapłacenia podatku (oprócz faktu, iż jest najbliższą rodziną darczyńcy)? Przede wszystkim nabywca musi mieć Polskie obywatelstwo, bądź mieć miejsce stałego zamieszkania w Polsce. Czego musi dokonać spadkobierca po otrzymaniu darowizny? Spadkobierca jest zobligowany do złożenia zeznania podatkowego w nieprzekraczalnym terminie jednego miesiąca od daty nabycia, musi okazać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz odpis z księgi wieczystej potwierdzający tytuł własności, bądź prawa do danej nieruchomości. Na szczęście wszystkie formalności związane z urzędem skarbowym spoczywają w obowiązku notariusza, który oczywiście doliczy koszty do swoich usług. Pamiętajmy jednak, że przy sprzedaży nieruchomości nawet przy wcześniejszym pominięciu podatku darowizny będzie nas obowiązywał podatek dochodowy ( w nielicznych przypadkach można od niego odstąpić).

Dodaj komentarz