maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Wynajem mieszkania, o czym pamiętać?

Jeśli decydujemy się na wynajęcie mieszkania musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, aby w trakcie naszego mieszkania w nim nic nas nie zaskoczyło. O czym więc pamiętać? Przede wszystkim zastanówmy się w jaki sposób chcemy poszukiwać mieszkania-  za pomocą pośredników, czyli agencji mieszkaniowych czy samodzielnie? Oczywiście samodzielne szukanie mieszkania jest dla nas tańsze, gdyż nie wymaga nakładu finansowego jak to ma się w przypadku agencji nieruchomości, które za swoja usługę pobierają od 50% do 100% jednomiesięcznego czynszu  mieszkania. Jednak musimy pamiętać, że korzystając z ofert agencji nieruchomości mamy większą pewność oraz bezpieczeństwo tego, że nie zostaniemy oszukani, gdyż obowiązkiem pośrednika jest sprawdzenie zarówno stanu mieszkania oraz wszystkich formalności z nim związanym jak i wierzytelności wynajmującego. Jednak decydując się na agencję  mieszkaniową warto sprawdzić również, czy pośrednik jest osobą rzetelną, czyli sprawdzić wszystkie jego kwalifikacje oraz to czy posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności  cywilnej. Jeśli znajdziemy mieszkanie, czy to za pomocą pośrednika czy po uważnym poszukiwaniu „na własną” rękę, warto dokładnie przyjrzeć się dzielnicy w której będziemy mieszkać jak i samemu mieszkaniu. Po pierwsze, ogląd mieszkania w którym uwzględnimy sprawdzenie instalacji wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych a także komunikacyjnych. Ważną sprawą jest również dokumentacja stanu mieszkania w chwili w której je widzimy, aby uniknąć nieporozumień i oskarżeń o zniszczenie, bądź kradzież. Warto sprawdzić czy mieszkanie, które wynajmuje nam właściciel, rzeczywiście jest jego właścicielem.

Możemy dokonać tego w łatwy sposób, czyli po prostu poprosić o okazanie aktu notarialnego.  Najważniejszą sprawą jest dokładna i przejrzysta umowa. Wszystko to co powinno znaleźć się w umowie to czas trwania, wysokość kaucji oraz jej przeznaczenie, czynsz wraz z dodatkowymi opłatami, warunki wypowiedzenia oraz prawa i obowiązki wynajmującego oraz właściciela.

Dodaj komentarz