czerwiec 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Allhambra – cudo architektoniczne

Niewątpliwie, przykładem piękna i znamienitości architektury islamu w Europie, jest Pałac Allhambra w hiszpańskiej Granadzie. Stanowi on urzekające połączenie barwnych dziedzińców, które każdemu turyście przywodzą na myśl bajkowe pałace z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Architektura i niemierzalne piękno tego miejsca sprawia, że rzesze historyków zastanawiają się, czy to właśnie nie tutaj mieścić miał się Raj Utracony. Ten piękny zespół pałacowy zbudowany został w XIII wieku i rozbudowany był przez cały wiek kolejny. Była to twierdza mauretańskich kalifów i zarazem ostatnia twierdza Islamu na Półwyspie Iberyjskim. Zdobyta została w 1491 roku, potem służyła za więzienie, jednak z czasem odbudowano ją i przywrócono jej naturalny wygląd, pozwalając zachować reminiscencję czasów arabskich w Hiszpanii. Do dziś jest kolebką piękna i kultury  oraz architektury arabskiej, którą pragnie zobaczyć na własne oczy każdy turysta.

Pałac ma kilka dziedzińców, kolorowe sale i otoczony jest przez wielkie, widowiskowe ogrody. Każdemu z pewnością znane jest podwórze lwów, jeden z dziedzińców, na którym znajduje się widowiskowy wodotrysk, fontanna, składająca się z dwunastu lwów. Warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób, w jaki budowana byłą twierdza. Oparty był on bowiem na zależnościach matematycznych. Podstawą każdego budynku był kwadrat oraz prostokąty, kolejne figury tworzone były dzięki wykorzystaniu przekątnej kwadratu. To geometryczne założenie pozwoliło, by podstawa kolejnego prostokąta była oparta na podstawie kwadratu, a boki jego miały wartość jego przekątnych. Udając się na wycieczkę do Allhambry, nie sposób nie zauważyć tych matematycznych wyliczeń. Jednak to, co taka naprawdę urzeka, to piękno architektury islamskiej w środku europejskiego miasta. Zwiedzając to miejsce, łatwo ulega się jego magii. Jednak możliwość zobaczenia zjawiskowych minaretów, zdobień, smukłych iglic, kolumn i kapiteli sprawia, że zobaczenie na własne oczy Allhambry pozwala na poznanie uroku architektury Islamu w środku Europy.

Dodaj komentarz