maj 2024
  P W Ś C P S N
  « sie    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości
  Ceny nieruchomości w Polsce wciąż spadają. Rynek jest coraz korzystniejszy, w związku z tym wiele osób kupuje sobie wymarzone dwupokojowe mieszkanie, czy nawet stara się wybudować niewielki dom jednorodzinny. Mimo to, wiele osób wciąż nie ma finansowych możliwości na zakupienie domu ze swojego kapitału, dlatego decyduje się na skorzystanie z opcji, jaką dają kredyty hipoteczne. Są to kredyty bankowe długoterminowe udzielane na zakup lokalu mieszkalnego, czy wybudowanie nieruchomości . W umowie kredytowej, to bank ustala, jakie będą warunki kredytu. Może również kontrolować, jak wykorzystywane są udzielone w kredycie środki. Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od posiadania zdolności kredytowej przez klienta. Nie znaczy to jednak, że jeżeli klient takową posiada, bank zostaje zobowiązany, by kredytu udzielić.

Nieruchomość w Warszawie, czy Krakowie?

Internet jest podstawową bazą informacji na temat nieruchomości, więc o ostatnio jedna z wyszukiwarek zaskoczyła czytelników ciekawą informacją. Dokonane zostało porównanie  cen nieruchomości w dwóch od zawsze konkurujących ze sobą miastach, dawnej i bieżącej stoli Polski, Krakowie i Warszawie. Wyniki nie były zaskakujące, Warszawa jest zdecydowanie najdroższym miastem w naszym kraju. Porównanie wykazało, że ceny mieszkań, gruntów, biur są o około 33% wyższe właśnie tam, niż w mieście smoka wawelskiego. Przykładowo, wynajmując mieszkanie w Warszawie, koszty które poniesiemy będą nawet o osiem tysięcy złotych wyższe, niż w przypadku, podobnego metrażem i lokalizacją mieszkania w Krakowie. Warty zauważenia jest fakt, że powierzchnie wynajmowane przez mieszkańców dawnej stolicy są mniejsze o pięć procent w porównaniu do tych warszawskich.

Zgodnie z opinią specjalistów, ma to związek z ceną transakcyjną, która w Warszawie jest wyższa aż o czterdzieści trzy procent w przypadku sprzedaży i trzydzieści osiem, jeśli mowa o wynajmie. Największa różnica w cenie transakcyjnej dostrzegalna jest w przypadku nieruchomości komercyjnych. Dzierżawa gruntów droższa jest zaś nawet o dwadzieścia cztery procent. Gigantyczna różnica dotyczy cen gruntu i osiąga aż o osiemdziesiąt cztery procent więcej w Warszawie niż w Krakowie. Jak najłatwiej przedstawić to na przykładzie? Najprostsze jest zaprezentowanie, jak wyglądają te kolosalne różnice w przypadku wynajmowania mieszkania Malbork lub nieruchomości komercyjnej. Zakładając podobną lokalizację w granicach miasta, za pięćdziesięciometrowe mieszkanie w Warszawie można przepłacić aż ponad 8000 złotych rocznie, zaś za nieruchomość komercyjną będzie to ponad 11500 złotych rocznie. Analizując te wyniki, warto się zastanowić, czy aby na pewno chcemy wiązać naszą przyszłość ze stolicą. Być może, Kraków oferuje nam równie dobre warunki do studiów, pracy, założenia rodziny, czy wychowania dziecka niż Warszawa, a ceny są zdecydowanie bardziej przyjazne dla kieszeni.

Dodaj komentarz